معرفی کتاب خاطرات کاناپه ی فروید

 

دیگر اجازه دارم به خودم بگویم که من به جهان خیلی بیشتر از آن داده ام که جهان به من داده است.

                                                                                                                                                                                                                زیگموند فروید

 

اگه از کسایی باشید به روانشناسی علاقه داشته باشید احتمالاً باید نام بنیان گذار روانکاوی، فروید را شنیده باشید. شخصی که برای اولین بار روان آدمی را مورد توجه و اهمیت قرار داد تا نشان بدهد همه چیز جسم نیست و تاثیر روان پیش از آن اندازه است که نادیدده گرفته شود یا به عوامل جسمی ارتباط داده شود.

کتاب ” خاطرات کاناپه ی فروید ” مروری بر زندگی نامه فروید است اما از زبان کاناپه معروف فروید که بیماران برای روان کاوی روی آن می خوابیدن. نویسنده کتاب؛ نویسنده، طراح و کاریکاتوریست کریستیان موزر است که همین امر نشان دهنده این است که با یک زندگی نامه خشک رو برو نیستیم و کتاب با کاریکتاور و طنزهای برای دوری از خستگی همراه شده است که خواندن آن را لذت بخش تر می کند.

اما نکته ای که باید مورد توجه قرار بگیرید شما با یک کتاب 143 صفحه ای مواجه هستید که این نکته را یادآور می شود که فقط اتفاقاتی که نقش مهمی در زندگی فروید داشته و چگونه به تئوری های مختلف رسیده مواجه هستید و اصلاً با یک کتاب حجیم با ریزترین جزئیات که چیزی جز خستگی ندارد رو برو نمی شوید.

 

بخشی از کتاب که برام جالب بود را در ادامه می آورم امیدوارم که از خواندن این کتاب لذت ببرید.

 این اواخر پروفسور روز به روز بیشتر متوجه می شد که انسان چه انرژی زیادی صرف این می کند که خودش را بدبخت کند. یکی از این پدیده های دشمنِ لذت، ” اجبار به تکرار ” بود. فروید متوجه این کشش درونی مفرط در بیمارانش شد که می خواهند دردناکترین خاطراتشان را دوباره و دوباره تجربه کنند. برخی دیگر همواره اوضاعی برای خودشان ایجاد می کردند که از همان اول محکوم به شکست بود. مثلاً با اشتیاق دنبالِ دوستانی می گشتند تا بعداً آن دوستان به آن ها خیانت کنند. این امر به طرز کاملاً روشنی چیزی غریزی در خود داشت، اما غریزه قرار بود – با توجه به شناخت تا به اکنون – در واقع فقط لذت بخش باشد! آیا نیروی دیگری، نیروی سراپا مخربی هم وجود داشت؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *