قبل از شروع، یک برنامه کسب و کار کامل تهیه کنید

 

کسب و کار موفق:

7. قبل از شروع، یک برنامه کسب و کار کامل تهیه کنید.

اگر قصد راه‌اندازی یک کسب و کار موفق را دارید، این یکی از سخت‌ترین و در عین حال از مهم‌ترین کارهایی است که باید انجام دهید. بسیاری از کارآفرین‌های موفق قبل از راه‌اندازی شرکت‌شان، هفته‌ها و حتی ماه‌ها صرف تهیه برنامه کسب و کارشان می کنند.

امروزه می توانید با کمک نرم‌افزارهای مختلف برنامه کسب و کار را بسیار ساده‌تر از آن‌چه در گذشته انجام می‌شد، تهیه کنید و باید این کار را خودتان انجام دهید. نمی توانید از فرد دیگری بخواهید این کار را برای شما انجام بدهد. برنامه کسب و کار نقشه راه کسب و کار شما است و نشان دهنده این است که چطوری باید آن را هدایت بکنید، برای همین نباید تهیه آن را بر عهده کس دیگه ای بگذارید.

از مزیت‌های تهیه برنامه کسب و کار این است که شما را مجبور می کند همه قسمت‌ها را کاملاً بررسی کنید. تهیه برنامه کسب و کار بسیار ساده است فقط نیاز است در سه سال آینده پیش‌بینی چه مقدار محصول یا خدمات در ماه و سال خواهید فروخت؛ سپس همه هزینه‌های تولید و توزیع آن را محسابه بکنید.

همه مواردی که نیاز دارید از قبیل ملک، تجهیزات، کارکنان، لوازم اداری و هر چیزی که نیاز دارید را محاسبه کنید و مشخص کنید. این مبلغ را از کجا تأمین خواهید کرد. و در نهایت پیش‌بینی بکنید چقدر سود خواهید کرد و چه زمانی نصیب‌تان خواهد شد.

دو قانون وجود دارد که می تواند زندگی کاری شما را نجات دهد: قانون اول این است که همه چیز دو برابر آن‌چه فکر می کنید، هزینه می برد. قانون دوم این است که همه چیز سه برابر زمانی که برآورد می کنید، زمان می برد. برای همین باید هر چقدر پیش‌بینی می کنید، این دو قانون را به خاطر بسپارید و سریع ناامید نشوید.

وقتی برنامه کسب و کارتان را طراحی کردید از آن پرینت بگیرید و به افراد با تجربه نشان بدهید. اشکالات آن را رفع کرده و نظرشان را جویا شوید. آمادگی این را داشته باشید که تا اطلاعات جدیدی بدست آوردید آن را به روز بکنید. بعد از تکمیل شدن برنامه کسب و کار، آن نقشه و طرح کسب و کار شما می‌شود که در دریای پر تلاطم پیش‌روی‌تان به عنوان قطب‌نما از آن استفاده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *