کتاب الکترونیکی ( E-book )

 

با پیدایش تکنولوژی و اینترنت به یک سری جدید از کتاب‌ها برخورد کردیم. کتاب‌های الکترونیکی یا به اختصار E-book، کتاب‌های هستند که چاپ نشده و روی کتابخوان، تبلت، موبایل هوشمند، سیستم کامپیوتری قابل مطالعه و در دسترس است.

با پیدایش این نوع کتاب خیلی از افراد پیش‌بینی کردن دیگر عمر کتاب‌های کاغذی به سر آمده و رو به افول است اما اینطور نشد. به نظرم این دو مکمل همدیگه هستند، در بعضی مواقع امکان مطالعه کتاب‌های کاغذی وجود دارد و در بعضی مواقع به دلیل حمل آسانتر یا دسترسی سریع‌تر به سراغ کتاب‌های الکترونیکی می‌رویم.

اما دو مبحث که علاقه‌مندم بهشون بپردازم عبارت است:

مبحث اول، خیلی از ماها کتاب الکترونیکی را قبول نداریم یا فقط کتاب الکترونیکی در صورتی مورد قبول است که نسخه کاغذی آن منتشر شده باشد. این نظر را در نرم افزارهای کتابخوان ایرانی مشاهده می‌کنید، شما تنها حق ثبت و ارایه ( رایگان یا پولی ) کتاب‌های را دارید که نسخه چاپی آن موجود باشد و شماره ثبت داشته باشد. و به دلیلی اینکه وزرات ارشاد کتاب‌های الکترونیکی را ثبت نمی‌کند، امکان عرضه آن در فروشگاه‌های کتابخوان نیست که خیل عظیمی از جوانان و نوجوانان که به دلیل اولین تجربه و یا اینکه ناشران روی اثر آن‌ها سرمایه‌گذاری نمی‌کند تا به چاپ برسد و توانایی مالی برای چاپ شخصی را ندارند از این راه دلسرد می‌شوند. و دیگر به سراغ نوشتن نمی‌روند یا آن را در سایت‌های مختلف به صورت رایگان منتشر می‌کنند و دیگر رغبتی به نوشتن پیدا نمی‌کنند.

ربط مرکز منسجم برای ارایه کتاب الکترونیکی به دلسرد شدن خیلی از افراد به نوشتن این است که بازخورد مفیدی دریافت نمی‌کنند تا بتوانند نواقض احتمالی خود را حل کرده و قلم خود را پرورش دهند و از آن لذت ببرند.

مبحث دومی در مورد آن می‌خواهم صحبت کنم از این قرار است که  چرا همیشه کتاب الکترونیکی به معنی رایگان بودن است. و انتظار داریم آن را به صورت رایگان عرضه کنند. بعضی از افراد می‌گویند به دلیل اینکه هزینه چاپ و نشر ندارد پس باید به صورت رایگان عرضه شود ولی مگر نویسنده برای آن زحمت نکشیده است؟ پس بیاید به پاس زحمت‌های او و رعایت حق تألیف، کتاب‌های الکترونیکی که به صورت رایگان عرضه نشده است را خریداری و مطالعه کنیم.

کتاب الکترونیکی هیچ کمبودی از لحاظ محتوا نسبت به کتاب‌های کاغذی نداشته و فقط نوع عرضه آن متفاوت است. به همین دلیل از این پس کتاب‌های الکترونیکی که مطالعه می کنم نیز مثل کتاب‌های کاغذی در دنیای کتاب و کلاب کتابخوانی  به معرفی آن‌ها می‌پردازم به امید اینکه این مکمل کتاب کاغذی جایگاه در خور خود را بدست بیاورد و بمثابه کتاب با آن رفتار شود.

دیدگاهتان را بنویسید