در مسیر زندگی موفق:عجول بودن خوب یا بد؟

 

پیش نویس: برای اینکه متوجه بشید در سری نوشته های در مسیر زندگی موفق چه چیزهای میگم و اولین نوشته با موضوع فلسفه زندگی را مطالعه کنید اینجا کلید کنید.

در یک فیلم تاریخی سیاسی ( Six Flying Dragons ) دیالوگ جالبی به شرح زیر هست:

« تو خیلی سریع عمل می‌کنی. اگه عجولی با قدرت همراه باشه ابتکار عمله ولی اگه با میل و آرزو همراه باشه مرگه. »

قدرت در اینجا اگر تعبیر از فکر، اندیشه، عقل، تفکر و در کل عمل عقلانی باشد حرف درست و بجای است. کسی که با فکر کاری را سریع انجام بدهد و در برابر کنش‌های مختلف واکنش سریعی داشته باشد، می‌تواند از خیل عظیمی از افراد پیشی بگیرد.

عجول بودن وقتی با تفکر همراه می‌شود معنی قدرت می‌گیرد قدرتی از جنس اندیشه و خلاقیت که شخص را قادر می‌سازد تا بهترین نتیجه از شرایط موجود را خلق کند. اما اگر این عجول بودن فقط یک واکنش در برابر شرایط باشد بدون هیچ اراده و فکری در اصل شما به سوی شکست گام بر می‌دارید.

با این تفاسیر عجول بودن فقط هنگامی مفید و حتی ضروری است که همراه با عمل تعقل باشد. عجول بودن به این معنی که شما به ثانیه نرسیده واکنش نشان بدهید نه؛ بلکه به این معنی که اگر برای یک واکنش شما پنج دقیقه زمان برای عکس‌العمل نشان دادن داشته باشید، پنج دقیقه تفکر کنید و در ثانیه آخر واکنش نشان بدهید.

نه مثل بعضی افراد در ثانیه اول جواب بدهید و نه مثل گروه‌ای دیگر اینقدر به دنبال تحقیق و فکر بروید که آن فرصت از دست برود.

تحقیق و مشورت امری بسیار پسندیده است ولی در صورتی که به اندازه باشد نه این‌که این عمل ر آنقدر ادامه بدهید که فرصت پیش آمده را از دست بدهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *