برای کسب و کارتان یک رسالت روشن ایجاد کنید

 

ایجاد کسب و کار پر سود:

۱٫ برای کسب و کارتان یک رسالت روشن ایجاد کنید

برای این‌که شما، کسب و کار و افرادتان کارآیی بالایی داشته باشید، همه نیاز به یک تصویر ذهنی روشن دارید تا بدانید این کسب و کار به دنبال چیست و به کجا می‌رود. اولین سوالی که باید هنگام تعیین رسالت‌تان پاسخ دهید، این است: « اصلاً چرا کسب و کار شما وجود دارد؟ »

رسالت همیشه باید از این لحاظ تعریف شود که کسب و کارتان چگونه به بقیه افراد خدمت می‌کند و سود می‌رساند. یک شرح رسالت خوب، شامل روشی است که رسالت از آن راه عملی می‌شود؛ به‌علاوه شرح رسالت خوب، شامل معیاری است که شخص ثالث بی‌طرفی، بتواند آن را ارزیابی کند که آیا این کسب و کار مطابق رسالتی که برای خودش تعیین کرد، پیش می‌رود یا نه.

در بررسی شرکت‌هایی که کنت بلانچارد آن‌ها را « پانصد شرکت خوش شانس » نامیده، تحلیل‌گران دریافتند که شرکت‌هایی که در سی سال اخیر جزء بیست درصد برتر هر صنعتی بوده‌اند، ارزش‌ها و اصول مکتوب و روشنی داشته‌اند که همه از آن‌ها آگاه و به آن‌ها متعهد بوده‌اند. گذشته از این، شرکت‌های موفق شرح رسالتی هم داشته‌اند که همه در مورد آن توافق داشته‌اند. بررسی‌ها نشان داد که سایر شرکت‌ها هم دارای ارزش‌ها و رسالت‌هایی بوده‌اند، اما یا مکتوب نبوده یا هیچ کس نمی‌دانسته چه هستند.

تعیین یک رسالت مشخص برای شرکت‌تان بر مبنای ارزش‌هایی که به آن‌ها اعتقاد دارید و حاضر نیستید از آن‌ها بگذرید، معادل این است که قبل از ساخت یک بنا، زیربنای بُتونی عمیقی برایش بسازید. هر لحظه که بخواهید می‌توانید برگردید و این زیربنا را بسازید و شروع کنید به قرار دادن آینده کارتان بر یک پایه مستحکم.

ارزش‌های سازمانی شما چیست؟ تصویر ذهنی شما برای شرکت‌تان در سال‌های آینده چیست؟ رسالت‌تان چیست و از کجا خواهید فهمید که رسالت‌تان عملی شده یا نه؟ شرکت‌تان از ابتدا به چه دلیلی به وجود آمده است؟ سازمان شما متعهد است چه خدمت بزرگی را به دنیا ارایه کند؟ اینها مهم‌ترین سوال‌ها برای ایجاد یک کسب و کار پر سود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *