دقیقاً تعیین کنید مشتری‌تان چه کسی است

 

ایجاد کسب و کار پر سود:

3. دقیقاً تعیین کنید مشتری‌تان چه کسی است

این سوال اصلی در بازاریابی، فروش و سوددهی است. توانایی پاسخ دادن دقیق به این سوال که « مشتری من کیست؟ » تعیین کننده اصلی موفقیت کسب و کارتان است.

مشتری‌تان را با دقت فراوان مشخص کنید. به عنوان مثال مشخص کنید سن مشتری شما چقدر است؟ چه تحصیلاتی دارد؟ درآمدش چقدر است؟ در کسب و کار، شرکت یا صنعتش چه جایگاهی دارد؟ چه مبانی ارزشی، چه فلسفه و چه پیشینه‌ای دارد؟ مشتری‌تان از لحاظ جغرافیایی دقیقاً در چه مکانی قرار دارد؟ در کدام کسب و کارها یا سازمان‌های ویژه است؟ به‌خصوص این‌که مشتری‌تان چه چیزی را با ارزش به حساب می‌آورد؟ برای چه چیزی حاضر است پول بدهد؟ چه چیزی را می‌خواهد یا چه چیزی را انتظار دارد که در حال حاضر از طریق فرد دیگری به دست نمی‌آورد؟ چرا مشتری بالقوه‌تان از شرکت‌های رقیب‌تان خرید می‌کند؟ چه باید بکنید تا کسانی که مشتری شما نیستند، به جای محصول یا خدمات رقیب‌تان، به سراغ محصول یا خدمات شما بیایند؟ چه مزیت‌های خاصی باید به آن‌ها ارایه کنید؟

همیشه درباره مشتری و بازارتان تفکر از صفر را به کار ببرید. اگر در حال حاضر با محصولات و خدمات فعلی در خدمت این بازار نبودید، آیا امروز دوباره این کار را شروع می‌کردید؟ فردا، سال بعد و پنج سال بعد احتمال دارد مشتری‌تان چه کسی باشد؟ اگر محصول یا خدماتی را که ارایه می‌کنید، تغییر بدهید، چه کسی ممکن است مشتری شما باشد؟ اگر بخواهید کسب و کارتان در آینده پر سود باشد، چه کسی باید مشتری‌تان باشد و بالاخره این‌که چه تغییراتی باید در کارتان بدهید تا بتوانید مشتری‌های پر سود فردا را جذب و حفظ کنید. احتمالاً این مهم‌ترین سوالی است که برای ایجاد و حفظ یک کسب و کار پر سود، هر روز می‌پرسید و پاسخ می‌دهید.

دیدگاهتان را بنویسید