مدیریت پروژه چیست؟

 

به نظر شما مدیریت پروژه به چه معناست؟

خیلی از افراد هنگامی که اسم پروژه و مدیریت پروژه را می‌شنوند سریع فکرشان به سمت شرکت‌ها و کارخانه‌ها می‌رود. بیشتر اوقات به ما گفته‌اند پروژه فقط درون شرکت‌ها و کارخانه‌ها وجود دارد ولی این درست است؟

بیاید نگاهی به تعریف پروژه داشته باشیم:

پروژه کاری است که باید انجام شود و نقطه پایان مشخصی دارد. معمولاً در کسب و کار، پروژه مجموعه‌ای از فعالیت‌های مرتبط به هم است که ممکن است با همکاری گروهی از افراد و در یک بازه زمانی مشخص برای مثال یک تا 18 ماه انجام شود.

 

همان‌طور که از تعریف پروژه مشخص است به هرگونه فعالیتی که زمان شروع و پایان مشخصی داشته باشد پروژه گفته می‌شود و مدیریت پروژه وظیفه مدیریت این بازه زمانی (از شروع تا پایان) را دارد. تا همه فعالیت‌ها درست و در زمان خود انجام شود.

با توجه به گفته‌های فوق هرگونه فعالیتی می‌تواند پروژه باشد حتی فعالیت‌های شخصی که به منظور رسیدن به یک هدف شخصی است. به همین دلیل یادگیری مدیریت پروژه برای بهتر انجام دادن فعالیت‌ها و رسیدن به هدف الزامی است.

ما اگر بخواهیم به هدف خاصی که مد نظر داریم برسیم؛ با کمک مدیریت پروژه می‌توانیم به فعالیت‌های که برای رسیدن به هدفمان باید انجام دهیم، نظم داده و آن‌ها را مدیریت کنیم. این‌گونه فعالیت‌ها به نحو درست و در زمان مناسب صورت می‌پذیرد که باعث می‌شود زودتر به هدف خود برسیم و از بی‌برنامگی جلوگیری می‌کند.

 

برای دریافت فرم تعریف پروژه از طریق فرم زیر اقدام کنید.

 

نام *

ایمیل*

 

دیدگاهتان را بنویسید