چرخه عمر پروژه

 

شما در حال انجام هرگونه پروژه‌ای که باشید، آن پروژه یک چرخه عمر دارد که به چهار مرحله زیر تقسیم می‌شود:

 1. برنامه ریزی: مرحله‌ای است که شما همه جوانب را سنجیده و بررسی می‌کنید و آن‌گاه برنامه فعالیت‌های که باید انجام شود و زمان آن را مشخص می‌کنید.
  در این مرحله فعالیت های از قبیل: تعیین محدوده فعالیت های اصلی و وظایفت، تعیین فعالیت ها و تخمین مدت زمان اجرای آنها؛ صورت می پذیرد.

 2. مهیاسازی: در این مرحله شما هر چیزی که لازم دارید را آماده می‌کنید و گروه تشکیل می‌دهید. [در پروژه‌های که به چند مهارت نیاز است تشکیل گروه و بهره بردن از تخصص افراد مختلف گروه کیفیت پروژه را بالا می‌برد.]
  در این مرحله فعالیت‌های از قبیل: تهیه برنامه زمانی پروژه، تخصیص افراد و منابع مورد نیاز فعالیت‌ها، تعیین میزان بودجه پروژه؛ صورت می‌پذیرد.

 3. اجرا: در این مرحله طبق برنامه تعیین شده فعالیت‌ها را پیش می‌برید و بر درست انجام شدن و به موقع صورت گرفتن آن‌ها نظارت می‌کنید.
  در این مرحله فعالیت‌های از قبیل: مدیریت توسعه فرایند، تحویل خروجی هر مرحله مطابق با برنامه زمانی؛ صورت می‌پذیرد.

 4. تکمیل: در این مرحله پروژه تکمیل شده و شما بررسی نهایی را انجام می‌دهید. آن‌گاه بعد از اتمام بررسی گزارش پایان پروژه را ارایه می‌دهید.
  در این مرحله فعالیت‌های از قبیل: ارزیابی عملکرد، بررسی نتایج به همراه ذی‌نفعان؛ صورت می‌پذیرد.

 

 

به یاد داشته باشید که:

هر فاز اهداف، ابزار، فعالیت ها و مهارت‌های خاص خود را می‌طلبد. مدیر پروژه باید با تعیین هدف و بسترسازی برای انجام فعالیت‌ها و با استفاده از ابزار و مهارت‌های مورد نیاز کار را انجام دهد.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *