چند کتاب‌خوانی(چندخوانی)

 

شما عضو کدام دسته هستید؟ آن دسته‌ای که تا کتابی را به اتمام نرسانند سراغ کتاب دیگری نمی‌روند یا چند کتاب را همزمان مطالعه می‌کنید؟

هر شخص بنا به سلیقه و عادت مطالعاتی یکی از روش‌های فوق را انتخاب می‌کند. هیچکدام از روش‌های فوق بر دیگری ارجحیت ندارد اما قصد دارم تجربه شخصی خودم از استفاده از این دو روش را بیان کنم.

هنگامی که کتابی به اتمام نمی‌رسید به سراغ کتاب دیگری نمی‌رفتم با یک مشکل روبرو بودم و آن هم این بود که همیشه حال و حوصله اون موضوع یا سبک کتاب را نداشته‌ام. همین دلیل باعث شده بود که سرعت مطالعه‌ام بیایید پایین و گاهی چیزی مطالعه نکنم.

اما در روش چندخوانی همزمان این مشکل رفع شده بود اما به گفته خیلی‌ها باعث از دست رفتن رشته موضوعی کتاب می‌شود که گاهاً با آن دست و پنجه نرم می‌کردم.

برای اینکه سررشته را گم نکنم از قلم و کاغذ کمک گرفته‌ام، به این صورت که هنگام مطالعه نکته برداری می‌کردم و در پایان یک جمع‌بندی می‌کردم یا این‌که در پایان هر بخش بر روی کاغذ یا در ذهن یک جمع‌بندی از مطالب را برای خود بازگو می‌کردم.

با کمک این روش توانستم گم شدن سررشته مطالب را تا نزدیک صفر کاهش بدهم.

دلیل دیگری که چند کتاب‌خوانی را ترجیح می‌دهم این است که باعث خلاق شدن ذهن می‌شود و ایده‌های جدید بیشتری به ذهنم خطور می‌کند.

هنگامی که شما چند کتاب با موضوعات و سبک‌های مختلف را به صورت همزمان مطالعه می‌کنید، ذهن هنگام تحلیل و بررسی آن‌ها در جستجوی ارتباط مطالب با همدیگه برای فهمیدن سریع‌تر می‌گردد که همین امر باعث می‌شود به ایده‌های جدید و بیشتری برسد.

 

حالا شما بگویید کدام روش را ترجیح می‌دهید و دلیل‌تان چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *