چند کتاب‌خوانی(چندخوانی)

 

شما عضو کدام دسته هستید؟ آن دسته‌ای که تا کتابی را به اتمام نرسانند سراغ کتاب دیگری نمی‌روند یا چند کتاب را همزمان مطالعه می‌کنید؟

هر شخص بنا به سلیقه و عادت مطالعاتی یکی از روش‌های فوق را انتخاب می‌کند. هیچکدام از روش‌های فوق بر دیگری ارجحیت ندارد اما قصد دارم تجربه شخصی خودم از استفاده از این دو روش را بیان کنم.

هنگامی که کتابی به اتمام نمی‌رسید به سراغ کتاب دیگری نمی‌رفتم با یک مشکل روبرو بودم و آن هم این بود که همیشه حال و حوصله اون موضوع یا سبک کتاب را نداشته‌ام. همین دلیل باعث شده بود که سرعت مطالعه‌ام بیایید پایین و گاهی چیزی مطالعه نکنم.

اما در روش چندخوانی همزمان این مشکل رفع شده بود اما به گفته خیلی‌ها باعث از دست رفتن رشته موضوعی کتاب می‌شود که گاهاً با آن دست و پنجه نرم می‌کردم.

برای اینکه سررشته را گم نکنم از قلم و کاغذ کمک گرفته‌ام، به این صورت که هنگام مطالعه نکته برداری می‌کردم و در پایان یک جمع‌بندی می‌کردم یا این‌که در پایان هر بخش بر روی کاغذ یا در ذهن یک جمع‌بندی از مطالب را برای خود بازگو می‌کردم.

با کمک این روش توانستم گم شدن سررشته مطالب را تا نزدیک صفر کاهش بدهم.

دلیل دیگری که چند کتاب‌خوانی را ترجیح می‌دهم این است که باعث خلاق شدن ذهن می‌شود و ایده‌های جدید بیشتری به ذهنم خطور می‌کند.

هنگامی که شما چند کتاب با موضوعات و سبک‌های مختلف را به صورت همزمان مطالعه می‌کنید، ذهن هنگام تحلیل و بررسی آن‌ها در جستجوی ارتباط مطالب با همدیگه برای فهمیدن سریع‌تر می‌گردد که همین امر باعث می‌شود به ایده‌های جدید و بیشتری برسد.

 

حالا شما بگویید کدام روش را ترجیح می‌دهید و دلیل‌تان چیست؟

6 پاسخ به “چند کتاب‌خوانی(چندخوانی)”

 1. سلام امین جان .
  راستش من خودم تک خوانی رو تا الان پیش گرفتم و راحت تر هستم . چون معمولا رمان میخونم دوست دارم توی داستان غرق بشم تا کاملا لذت ببرم ازش و ذهنم رو درگیر کنه .
  اما از اونجایی که تصمیم دارم کتاب های غیرداستانی بیشتر بخونم، باید روش دوم رو امتحان کنم و بعد میام بهت میگم که آیا نظرم تغییر کرده یا نه ؟!

  1. امین ایران پناه میگویند: پاسخ

   سلام المیرا خانم
   در مورد سبک داستانی با شما کاملاً موافقم و ترجیح خودمم تک خوانیه یعنی همیشه اینطور بوده اما در مورد کتاب های غیرداستانی بحث به کلی تغییر می کنه بویژه هنگامی که با کتاب های حجیم و سنگین روبرو میشید، بعضی اوقات امکان تموم کردن ندارید یا براتون خسته کننده میشه اگه بخواید با یک کتاب پیش برید به مشکل می خورید برای همین اینطور مواقع چندخوانی روش مناسبی می تونه باشه و همچنین تقابل سبک و موضوعات مختلف با همدیگه می تونه باعث خلق مواردی جدیدی در ذهنتون بشه.
   منتظرم نتیجه هستم امیدوارم که همیشه از کتاب خوندن لذت ببرید.

 2. سلام امین جان،
  چند سال پیش بیشتر سهم مطالعه من به کتاب‌های داستانی اختصاص داشت.
  کتاب‌های داستانی معمولا زمان زیادی برای تفکر لازم ندارن و انگار سوار یه قایق توی رودخونه‌ای شدی که حتی لازم نیست پارو بزنی و می‌دونی جریان رودخونه تو رو به سمت مقصد می‌بره.
  اون زمان برای من کم پیش میومد که چند کتاب بخونم. معمولا یک کتاب رو تموم می‌گردم و بعد می‌رفتم سراغ کتاب بعدی.
  این روزها ولی کتاب‌های غیر داستانی هم جای خودشون رو توی سبد مطالعه‌ام باز کردن. الان معمولا چند کتاب رو همزمان و به تدریج مطالعه می‌کنم. همونطور که خودت هم اشاره کردی مزیت این روش اینه که فرصت بیشتری برای فکر کردن راجع به اطلاعات جدید دارم.
  جمع بندی آخر هر فصل هم ایده خوبیه و سعی می‌کنم بیشتر از اون استفاده کنم.

  1. امین ایران پناه میگویند: پاسخ

   سلام عادله خانم
   کتاب های داستانی خودش به سبک های مختلفی تقسیم میشه ولی مزیتش این نوع کتاب اینه با همه اطلاعاتی که بهت میده و مجبور به تفکرت می کنه سبک داستانی داره و مطالعه مداوم و زیاد برات خسته کننده نمیشه. اما کتاب های غیرداستانی اینطوری نیستن به دلایل مختلف بعد یه مدتی ذهنت خسته میشه و دلیلشم پردازش اطلاعات خیلی بیشتر هست که بهت میدن برای همین چندخوانی می تونه مثل یک استراحت و تنوع باشه و جلوی خستگی ذهنت رو بگیره بویژه که این نوع چندخوانی باعث باز شدن و گسترش قدرت ذهنت نیز میشه که مزیت های فراوانی داره.
   جمع بندی آخر هر فصل یک روش برای سنجش خودت و جمع بندی اطلاعات مهمه که برای مرور سریع یا بهره گیری از مغز کتاب در مواقع ضروری مراجعه کمک کننده اس.
   روش های دیگه ای در مطالعه وجود داره که فراوانه و گاهاً شخصی و مختص یک نفر؛ اگه بتونم در مورد روش های دیگه ای که استفاده می کنم مطالبی می نویسم شاید برای کسی مفید بود.

 3. خیلییییی جالب بود. من فکر میکردم فقط خودم هستم که سه تا کتاب رو همزمان میخونم و شاید این روش واقعا صحیح نباشه اما به قول شما همین بحث خسته شدن بین مطالعه یه کتاب قطور باعث میشه یا خیلی کندتر پیش بره تموم کردنش یا اینکه ادم وسوسه میشه کتاب دیگه ای که تو کتابخونه بهش چشمک میزنه رو شروع کنه … که البته من روش دوم رو امتحان کردم و برام لذتبخشه هردو کتاب یا بلکم سه تارو با هم پیش ببرم.
  البته این نکته رو هم اضاف کنم که دقت میکنم کتاب های دوم یا سوم مباحث سبک تری داشته باشن که از اونا هم خسته نشه ذهنم.. یا به عبارتی حالت زنگ تفریح داشته باشه

  1. حرفتون درسته اگه سه کتاب سنگین انتخاب بشه برای مطالعه همزمان خیلی بیشتر از یک کتاب خسته کننده میشه.
   کتاب های دوم باید بحث های سبکتر یا حداقل متنوع‌تری داشته باشن تا از خستگی حین مطالعه جلوگیری بکنند.

دیدگاهتان را بنویسید