معرفی کتاب حاجی آقا

 

کتاب زیبای حاجی آقا به قلم رسای صادق هدایت به نگارش در آمده است. کتابی که اگر آن را در دست بگیرید تا به پایان رسیدن آن پایین گذاشته نمی‌شود و این دلیل بر زیبایی و قلم رسای صادق هدایت است.

صادق هدایت از نویسندگانی است که طرفدار او و قلمش هستم. در کتاب حاجی آقا به نقد جامعه زمان خودش در قالب یک داستان پرداخته است.

جامعه‌ای را به تصور می‌کشید که از ندانستن مردم سوء استفاده می‌کنند و همه چیزشان را از آن‌ها می‌گیرند. در این جامعه وضعیت اکثریت مردم تیره و تار است واقعیتی تلخ که به خوبی به تصور کشیده شده است.

نوشته‌ها و افکار صادق هدایت را خیلی از افراد بد و ترسناک و کشنده تفسیر می‌کنند اما به نظرم این قدرت قلم او را می‌رساند که با نهایت زیبای دنیای تاریک زمان خود را به تصویر می‌کشد و از درد و رنج‌هایش برای آگاه کردن مردم در این قالب می‌گوید.

پیشنهاد می‌کنم از نوشته‌های صادق هدایت قافل نشوید و آن‌ها را مطالعه کنید. بخشی از داستان حاجی آقا به شرح زیر است:

 

مقصودم اینه که لپ مطلب را به شما بگم، تا چشم و گوش‌تان باز بشه و دانسته اقدام کنید! قدیمی‌ها همه‌ی این‌ها را می‌دانستند. پس مردم باید گشنه و محتاج و بی‌سواد و خرافی بمانند تا مطیع ما باشند! اگر بچه‌ی فلان عطار درس خواند، فردا به جمله‌های من ایراد می‌گیره و حرف‌هایی می‌زنه که من و شما نمی‌فهمیم؛ آن وقت خداحافظ حاجی آقا و حجه‌الشریعه! ما باید به جای او قوطی کبریت بفروشیم. اگر بچه‌ی مشدی تقی علاف باهوش و با استعداد از آب در آمد و بچه‌ی من که حاجی زاده است تنبل و احمق بود، وامصیبتا! پس ما به نفع خودمان و برای خودمان اقدام کنیم. دنیا داره عوض میشه، این همه جنگ و کشتار که در اروپا در گرفته، بیخود نیست، برای اینه که مردم چشم و گوش‌شان واز شده و حق خودشان را می‌خواند. در این صورت ما باید مانع پیشرفت مردم این جا بشیم، تا دنیا به کام ما بگرده، و گرنه سپور سرگذر خواهیم شد. خوشبختانه این جا زمینه برای ما مساعده! وظیفه ماست که مردم را احمق نگه داریم، تا سر به گریبان خودشان باشند و تو سر هم بزنند! حالا فهمیدید؟!

 

 

پس نویس: کتابی دیگر از هزار کتاب چالش کتاب خوانده شد تا به هدف هزار کتاب این چالش نزدیک‌تر بشوم.

973to go

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *