فعالیت بر حسب زمان

فعالیت بر حسب زمان

 

فعالیت های که انجام می‌دهیم بر حسب زمان مشخص می‌شود که انجام بشود یا نشود.

گاهی نیاز است یک کار حتماً انجام شود و گاهی می‌توان آن را به تأخیر انداخت یا انجام نداد.

اما چگونه مشخص می‌کنیم که زمان انجام چه کاری است؟

جواب برنامه است و این حرف درست است اما برنامه ما چطوری باید باشد؟ روزانه؟ هفتگی؟ ماهانه؟ سالانه؟ بازه زمانی کم‌تر یا شایدم بیش‌تر؟

بهتر است اول فعالیت‌ها را به دو گروه تقسیم کنیم:

گروه اول: فعالیت‌های که باید دائم انجام شوند.

گروه دوم: فعالیت‌های که مخصوص یک بازه زمانی خاص هستند.

 

گروه اول می‌تواند شامل فعالیت های مثل ورزش که برای تناسب اندام و سلامتی انجام می‌دهیم شود یا یادگیری که برای به روز بودن انجام می دهیم.

این فعالیت ها همیشه با ما هستند، درست است که شاید روزانه یا هفتگی باشند اما جزء ثابت برنامه ما هست و هر برنامه‌ای که داشته باشیم آن‌ها هم حضور دارند.

اما گروه دوم مخصوص یک زمان خاص هستند اما به نظرم همین هم به دو گروه قابل تقسیم بندی است.

گروهی زیرمجموعه فعالیت‌های گروه اول یا دائم قرار می‌گیرد و گروهی که کاملاً جدا است.

برای مثال شما در یک بازه زمانی خاص نیاز دارید که کار با نرم افزار اکسل را یاد بگیرید. درست است که زیر مجموعه یادگیری است اما برای یک بازه خاص و کوتاه است تا بتوانید کارتان را ادامه دهید. به همین دلیل زیرمجموعه گروه اول نیز می‌تواند باشد.

گروه دیگر فعالیت‌های است که جدا هستند و بر حسب نیازی که آن زمان دارید به سراغ آن می‌روید و فقط مختص آن بازه زمانی است مثل کارآموزی.

 

دلیل اصلی که در مورد فعالیت و تقسیم‌بندی آن‌ها صحبت کرده‌ام این است که ضروری است بدانیم قرار است چه فعالیت‌های را به عنوان دائم انتخاب کنیم و چه فعالیت‌های را به صورت موقت.

در کوتاه مدت مشهود نیست اما در بلندمدت همین انتخاب‌های ساده باعث تغییرات خیلی بزرگی می‌شوند و شاید مسیر شما را به کل عوض کنند.

دقت کنید چه فعالیتی را انتخاب می‌کنید و برای چه مدت می‌خواهید آن را ادامه دهید اما اشتباه نکنید تفریح و سرگرمی هم جزء زندگی هستند پس آن‌ها را بیهوده و وقت‌گیر ندانید و فقط به فعالیت های کاری بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید