معرفی کتاب عقاید یک دلقک

 

کتاب عقاید یک دلقک نوشته هاینریش بل، نوشته جالب و دوست داشتنی است حول یک عشق، حول افراط در دین، حول روزمرگی یک دلقک، حول فردی خسته از افراط و دورویی جامعه که همه چیز را پشت دین مخفی می‌کنند.

هاینریش بل دومین آلمانی است که موفق به کسب جایزه نوبل ادبیات شده است و این نشان دهنده قلم زیبای اوست که در سرتاسر کتاب همراه شما است. راوی داستان دلقکی است که معشوقه‌اش بعد چند سال به دلیل دین از او جدا شده است، درد و ناراحتی عمیقی از این مسئله دارد که او اینطور آن را بیان می‌کند:

اگر ما در قرن سیزدهم زندگی می‌کردیم، آن‌ها از من به عنوان یک دلقک درباری نام می‌بردند و حتی کاردینال‌ها هیچ دخالتی در امر ازدواج من و ماری نمی‌کردند و به راحتی باهم ازدواج می‌کردیم. متاسفانه در قرن بیستم، هر کاتولیکی برای منصرف کردن ماری از ازذواج با من و ناراحت کردن وجدان او در تلاش است، و کاری می‌کند که ماری به من پشت کند و منحرف شود؛ فقط به این دلیل که ازدواج ما باید در یک تکه کاغذ پاره ثبت می‌شد.

در کتاب عقاید یک دلقک شما زندگی دلقکی را می‌خوانید که چطور بعد از دست دادن معشوقه خود به مشروبات الکی رو می‌آورد و به دلیل اینکه دایم مست است کارش را درست انجام نمی‌دهد و شکست می‌خورد. در این حال با جیب خالی و دلسوزی همگانی مواجه است و به او می‌گویند چند ماه به تمرین بپردازد و الکل را ترک کند و دوباره شروع کند.

عقاید یک دلقک روایت فردی خسته از دین و افراط در آن است روایت فردی که از دورویی افراد با دین خسته شده و به انزجار آمده است. در پایان بخشی از کتاب را برای مطالعه قرار می‌دهم، امیدوارم از خواندن آن لذت ببرید.

… حتی من اصلاً متعجب نمی‌شوم که یک روز یکی از همین کاتولیک‌ها سخنرانی کند. آن هم در مورد تعداد کم فاحشه‌ها در شهر شاکی باشد. یادم هست یک بار در مهمانی که مادرم گرفته بود با یکی از اعضای حزب گفتگو کردم که فعالیت او در مورد مبارزه با فساد و فحشا بود اما او زیر لب از کمبود تن فروشان ابراز نارضایتی می‌کرد. اصلاً نمی‌شود این حقیقت را پنهان کرد که شهر بن تا قبل از برخورد افراطی کاتولیک‌ها، بسیار شهر آرامی بود. بن بسیار کتاب فروشی داشت و نانوایی‌های کوچک بسیار و کافی شاپ‌هایی که با کمال آرامش می‌توان در آنجا نشست و در کمال آرامش یک فنجان قهوه نوشید.

 

پس نویس: عقاید یک دلقک دوازدهمین کتاب از چالش هزار کتاب کلاب کتابخوانی بود.

 

989to go

2 پاسخ به “معرفی کتاب عقاید یک دلقک”

  1. اسم این مطلب خوبی که خودندم، منو یاد فیلم هندی به اسم “اسم من دلقک” از راج کاپور انداخت که تولید سال 1970 هستش. پیشنهاد میکنم حتما نگاه کنین. خیلی عالیه

    1. امین ایران پناه میگویند: پاسخ

      از پیشنهادتون ممنونم سر فرصت چشم می بینمش

دیدگاهتان را بنویسید