بر حوزه‌های اصلی سوددهی تمرکز کنید

 

ایجاد کسب و کار پر سود:

۷٫ بر حوزه‌های اصلی سوددهی تمرکز کنید

یکی از کلیدهای سوددهی بالا در کسب و کارتان این است که زمان و انرژی‌تان را هر چه بیشتر بر ایجاد محصولات و خدماتی متمرکز کنید که بیشترین سود ممکن را برای سازمان‌تان تولید می‌کنند.

یکی از دلایل شکست در کسب و کار این است که بیش از اندازه تنوع ایجاد می‌کند، منابع و انرژی‌اش را بین محصولات متعددی پخش می‌کند و سرانجام چیزهایی تولید می‌کند که مقدار ناچیزی به سود نهایی شرکت اضافه می‌کند. شرکت‌های متعددی هستند که محصولات و خدمات متعدد را با قیمت‌های متعدد با روش‌های متعدد و به بازارهای متعدد عرضه می‌کنند. راه حل مناسب برای شما این است که منابع سازمانی‌تان را بر آن زمینه‌های خاصی متمرکز کنید که در آن‌ها بالاترین میزان سوددهی وجود دارد.

همه محصولات و خدماتی را که ارایه می‌کنید، فهرست کنید. همه هزینه‌هایی را که برای آوردن آن محصول یا خدمات به بازار وجود دارد، محاسبه کنید. میزان فروش آن محصول را بسنجید و بعد مشخص کنید از هر کدام از این محصولات و خدمات که ارایه می‌کنید، دقیقاً چه مقدار سود می‌برید.

اگر تا به حال این تحلیل را انجام نداده باشید، بسیار شگفت‌زده خواهید شد و خواهید فهمید که اگر دوازده محصول و خدمات دارید، یکی از آن‌ها بیشتر از تمام موارد دیگر سود می‌دهد. خواهید فهمید که بیست درصد محصولات و خدمات‌تان، هشتاد درصد همه سود کسب و کارتان را تولید می‌کند. گذشته از آن، خواهید فهمید که هشتاد درصد محصولات خدمات‌تان که فقط بیست درصد سودتان را ایجاد می‌کنند، احتمالاً هشتاد درصد هزینه عملیاتی را مصرف می‌کنند. وقتی این تحلیل را انجام می‌دهید، معمولاً شگفت زده یا شوکه خواهید شد.

پس از این مرحله‌ها، از آن‌جایی که تفکر بلندمدت دارید، باید بپرسید: محصولات و خدمات پر سود فردا چه هستند؟ جریان‌های بازار کدامند؟ امروز چه کاری باید انجام دهیم تا به موقعیتی برسیم که بر بازارهای پر سود آینده تسلط داشته باشیم؟

این یکی از کلیدهای بزرگ سوددهی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *